اصفهان شهر ملی صنایع دستی

شهرضا- شهر ملی سفال

شهرستان شهرضا در استان اصفهان با ۳۰ کارگاه فعال سفال‌گری یکی از مراکز تولید سفال در کشور است که ۷۰ درصد از خاک زمین‌های آن برای ساخت سفال مناسب و به همین جهت در سال ۱۳۹۶ موفق شد عنوان «شهر ملی سفال» را به خود اختصاص دهد. سفال این شهر سابقه ۷۰۰ ساله دارد که از دوران صفویه آغاز شده و تولید آن از خاک رس و خاک سفیدپخت (گل سنگ) انجام می‌شود. لعاب و رنگ آبی فیروزه‌ای سفال شهرضا مختص به خود بوده و آن هم از جهت سبز ـ آبی بودن آن که به صورت طبیعی ساخته می‌شود و از ترکیبات موجود این رنگ خاص به وجود می‌آید که آن را از سفال همدان جدا و برجسته می‌کند.


کاشان – شهر ملی نساجی سنتی

شهرستان کاشان بیش از هفت هزار و ۵۰۰ سال قدمت دارد و تپه های سیلک در این شهرستان به عنوان نخستین تمدن شهر نشینی شناخته می شود. آثار به دست آمده همچون حلقه های دوک مانند که از گل رس پخته و ساخته شده از سنگ و همچنین حکاکی انسانی با لنگ به کمر بسته روی دسته های چاقو نشان دهنده وجود پارچه در آن زمان بوده است.در کتاب تاریخ کهن ایران نقل شده که در سده یازدهم هشت هزار کارگاه بافندگی و ۲۵۰ کارگاه ابریشم بافی در سال ۱۲۱۲ در کاشان فعال بوده اند.
کاشان با وجود ۴۳ کارگاه فعال نساجی سنتی در رشته های مختلف از جمله شعربافی، زری بافی، مخمل بافی، زیلو بافی و چادر شب بافی و بیش از ۸۰ نفر هنرمند و اخذ ۱۱ نشان بین المللی و ۳۳ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی، در سال ۱۳۹۷ بعنوان شهر ملی نساجی سنتی معرفی گردید.

شهرستان سمیرم ، مهرگرد – روستای ملی بافته های داری

مهرگرد روستایی در شمال سمیرم با حدود ۸۵۶ نفر جمعیت است که از نظر صنایع دستی در رشته بافته های داری در سطح ملی، شناخته شده است. بافته های داری ، بافته هایی هستند که از دارهای عمودی یا افقی برای تولید آنها استفاده می شود مانند قالی، گبه، گلیم ، زیلو، ورنی و شیرکی. این روستا از گذشته، اهمیت ویژه ای در صنایع دستی روستایی و عشایری به ویژه بافته های داری از جمله قالی، گلیم و گبه در جنوب استان اصفهان داشته است، وجود بیش از ۲۰۰ نفر هنرمند در این روستا که در کارگاه های بافته های داری مشغول کار هستند، همچنین ظرفیت های دیگر این روستا از جمله طبیعت بکر و قرار داشتن در مسیر ییلاق و قشلاق ایل قشقایی و زمینه های مساعدی برای توسعه گردشگری و صنایع دستی این خطه سبب شد تا این روستا در سال ۱۳۹۸ بعنوان روستای ملی بافته های داری ثبت گردد