شهرستان سراوان کلپورگان – روستای جهانی سفال

شهرستان سراوان کلپورگان – روستای جهانی سفال

كلپورگان روستايی در ۲۵ كيلومتری شهر سراوان و ۳۹۰ كيلومتری جنوب شرق زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان است که با قدمتی هفت هزار ساله به عنوان تنها موزه زنده سفالگری دنیا شناخته می‌شود.آنچه امروز كلپورگان را از ساير نقاط متمايز كرده هنر سفالگری آن است، سفالی با عمری به درازای تاريخ. كلپورگان با سفالينه های منحصر به فرد و شهرت جهانی شاهكار انديشه، ذوق، فرهنگ و هنر زنان بلوچ سرزمين ايران است.
زنان بومی منطقه به عنوان يگانه خالقان سفال كلپورگان، اين هنر ارزشمند را نسل به نسل و سينه به سينه از مادران به دختران منتقل می كنند و گذشت زمان و حوادث تاريخ نيز نه تنها از اصالت آن كم نكرده بلكه بيش از پيش بر ارزش های هنری آن افزوده است.
آنچه سفالگری كلپورگان را از ساير نقاط متمايز كرده ويژگی های خاص آن است به گونه ای كه تمام مراحل ظريف سفالگری به وسيله زنان انجام می شود و مردان فقط كارهايی مثل حمل خاك رس از معدن مسكوتان واقع در ۲ تا سه كيلومتری كارگاه، آماده كردن گل و پختن سفال را انجام می دهند.استفاده نكردن از چرخ سفالگری در تهيه اين آثار سبب توجه جهانيان به سفال كلپورگان شده به گونه ای كه تمام سفالينه ها با روش های سنتی ابتدايی، بديع و به كمك دست توليد می شود.
کلپورگان نخستین روستای ایرانی است که از سال۱۳۹۶ با نام “روستای جهانی سفال” در فهرست شهرهای جهانی صنایع دستی قرار گرفته است.